Udział Wiolinek w Mszy Św. Rezurekcyjnej 2023

9 kwietnia 2023r. o świcie koło godziny 6:00 w czasie Świąt Wielkanocnych istnieje piękna tradycja Mszy Św. Rezurekcyjnej, w której udział wzięły nasze Wioinki (Kornelia A., Nikola J., Karolina Z. i Julia F).  Obwieszczając światu radość ze zmartwychwstania Jezusa mieszkańcy naszej parafii wyrażają swoją radość obecnością na mszy św. i udziale w procesji. Ubogaceniem spotkania jest niesienie chorągwi, sztandarów i feretronów kościelnych.  Nasze Wiolinki ubrane w stroje ludowe niosły Poduszkę NMP.

Dziękujemy za krzewienie rodzimej kultury ludowej.

 Podziękowania kierujemy również do Waszych Rodzin, które zadbały o Wasz udział i towarzyszyły Wam podczas mszy Rezurekcyjnej.

UDZIAŁ WIOLINEK W XI DIECEZJALNYM PRZEGLĄDZIE PIEŚNI PATRIOTYCZYCH W SULECHOWIE

W niedzielę, 6 listopada 2022r. członkinie szkolnego zespołu taneczno – wokalnego „Wiolinki”: Ewelina Cz. , Kornelia A., Julia F., Nikola J., Rozalia T., Szymon O., Antek R., Leon Sz. i Dominik M. wzięli udział w XI Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Sulechowie, który odbył się w Sulechowskim Domu Kultury.  Organizatorami Przeglądu była: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wraz z Parafialnymi Oddziałami przy parafiach pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kramsku, a także Sulechowski Dom Kultury im. Fryderyka Chopina w Sulechowie.

Wiolinki przygotowały trzy pieśni patriotyczne: „Nowe Kramsko”, „My dzieci kramskiej ziemi”, oraz „Pierwsza Brygada”. Podczas występów Wiolinki zaprezentowały wysoką kulturę sceniczną. Gratulujemy udanych występów! 

Wiolinki wokalnie przygotowała p. Katarzyna Kordys i p. Katarzyna Szymańska, a opiekę podczas Przeglądu zapewnili:  Rodzice Eweliny, Kornelii i Antka. Na Przegląd dzieci przyjechały z Rodzicami, którym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za współpracę!

Relacja filmowa: https://www.youtube.com/watch?v=2L06WrKYnzA

Wiolinki podczas Uroczystości z okazji 80 rocznicy śmierci Ojca Leandra Henryka Kubika

Dnia 16 października 2022 Wiolinki wraz z Panią Dyrektor uczestniczyły w przepięknej uroczystości z okazji 80 rocznicy śmierci Ojca Leandra Henryka Kubika. O godzinie 13:00 zebraliśmy się w kościele parafialnym, aby uczestniczyć w Mszy św. Wraz z Wiolinkami był obecny również poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Lillą Omieczyńską. Wszyscy w skupieniu przeżyli to wydarzenie. Maja Z., Maja K., Ewelin C. oraz Kornelia A. podczas Mszy św. niosły dary.  Po Mszy św. Udaliśmy się w procesji na cmentarz, gdzie złożyliśmy kwiaty, znicze na grobie Ojca Leandra i odśpiewaliśmy Rotę.  Następnie udaliśmy się na salę wiejską, gdzie zaśpiewaliśmy „Dzieci Kramskiej Ziemi” (muzyka i słowa Wioletta Malinowska). Podczas uroczystego obiadu Ewelina i Kornelia odczytały przepiękne wiersze o ojcu Leandrze („Święte Powołanie” Hieronim Glinkowski , Siemowo 2008r. oraz „ Modlitwa Praw Polaków”, Laura Perobelli z XVIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu). To był dla nas ogromny zaszczyt. Jesteśmy dumni, że mogliśmy brać udział w tej pięknej uroczystości.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniach.

XXII Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2022

– Ej, łod kogo żyś ty jes? – zagadnęła przechodzącego chłopca opiekunka Wiolinek, używając kramskiej gwary. Niespeszone dziecko dziarsko odparło:  

– Od Piotrka.  

Ta migawka stanowi sens dzisiejszego wydarzenia w Zespole Edukacyjnym im. Bojowników o Polskość Ziemi Kramskiej w Nowym Kramsku – organizacji XXII Festiwalu Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2022. Wypowiedź chłopca utwierdza w przekonaniu, że takie działania sprawiają, że dzieci wiedzą skąd pochodzą, utożsamiają się ze swoją Małą Ojczyną, kultywują gwarę regionalną, grę na ludowych instrumentach regionalnych, śpiew, taniec, stroje, jedzenie. A wszystko to zebrane w jednym słowie: TRADYCJA, która wg Ezra Pound jest “pięknem, które chronimy, a nie więzami, które nas krępują” (Ezra Weston Loomis Pound (1885–1972) – amerykański poeta, tłumacz, publicysta i krytyk literacki – źródło: https://pl.wikiquote.org/wiki/Ezra_Pound). 

Po dwóch latach organizacji Festiwali online (w formie prezentacji i filmu) powróciliśmy do folklorystycznych spotkań na żywo, żeby „dźybko się spotkać i łopowiedzieć ło naszym folklorze” (Tekst pisany gwarą kramską: „żeby „dźybko się spotkać i łopowiedzieć ło naszym folklorze” –  „żeby trochę się spotkać i opowiedzieć o naszym folklorze”). Tegoroczny Festiwal zgromadził rodzimych artystów: Kapelę Koźlarską Szkoły Podstawowej w Nowym Kramsku, której mistrzem jest Jurek Skrzypczak, grupy przedszkolne: Biedronki ze Starego Kramska pod opieką p. Aleksandry Zakrzewskiej; Tuptusie z Nowego Kramska pod opieką p. Ludmiły Popiołek, Orzełki z Nowego Kramska pod opieką p. Renaty Adamczak oraz szkolny zespół taneczno – wokalny Wiolinki pod opieką p. Wioletty Malinowskiej i Katarzyny Szymańskiej.  

Nim oficjalnie rozpoczęliśmy Festiwal, odwiedził nas Mistrz Jurek Skrzypczak z kapelą i wprowadził społeczność szkolną w festiwalowy nastrój. Kapela zagrała, a brać uczniowska zaśpiewała naszą piosnkę powitalną “Festiwal, festiwal, dziś festiwal mamy”. 

Instrumentaliści po raz kolejny potwierdzili, że „ludowa kultura nie zaginóła”, prezentując przyśpiewki zagrane na koźle białym weselnym, skrzypcach i klarnecie es. Przedszkolacy ze Starego Kramska przypomnieli przyśpiewkę „Krumskie dźywki” prezentując piękne gwarowe słowa wyśpiewane melodyjnie, nutkę choreografii, a wszystko okraszonej strojem, elegancją sceniczną i uśmiechem. Tuptusie z Nowego Kramska poczęstowały widzów niespodzianką w postaci ukraińskiego tańca z choreografią, w której nie zabrakło popisu artystycznego p. Ludmiły. Kolorowe spódniczki, piękne wianki i ukraińska piosenka, to przemiły gest solidarności z Ukrainą. Nowokramskie Orzełki – starszacy zatańczyli śpiewogrę „Siała baba mak” i regionalnego „Mikołajka.” Energia, profesjonalizm, wianki z żywych kwiatów, nieskazitelna gwara – to atuty, które na długo pozostaną w pamięci oglądających.  

Na koniec scenę zapełniły Wiolinki. Kolorowe stroje, stukot butów, uśmiechy, szelest spódnic, taniec i śpiew, to moment prezentacji zespołu. Dzieci zatańczyły tańce regionalne: „Jadwigę”, „Szewczyka” i „Schmidta”. Uczestnicy Festiwalu ubrali stroje ludowe charakterystyczne dla swojej miejscowości. Do grupy uczniów dołączyła dyrektor ZE w Nowym Kramsku – p. Patrycja Pempera – Cichy, podkreślając tym samym szacunek dla tradycji, której jest spadkobierczynią.   

Po zakończonych prezentacjach artystycznych podsumowano XV konkurs Poetycki Złota Kwyrla 2022. Protokół z obrad jury odczytała p. Irena Niewiadomska. Wręczono nagrody przybyłym gościom: Uczniom ze Szkoły Podstawowej w Podmoklach Małych i z Dąbrówki Wielkopolskiej oraz ich opiekunom. Pani Irena podziękowała Uczniom i opiekunom za troskę o słowo i dbałość o jego piękno. 

Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły, która podziękowała za organizację Festiwalu oraz udział w nim. Odniosła się do wielkiej roli tradycji w życiu każdego człowieka, cytując fragment dialogu z polskiego filmu: Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza! Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. To jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni” (Cytat z filmu Stanisława Barei „Miś). Tym samym potwierdziła, że już za rok odbędzie się kolejne festiwalowanie.  

Uwieńczeniem Festiwalu było wykonanie wspólnego dla wszystkich artystów zdjęcia, które stanie się Kramszczanką 2022”. Artyści i goście tradycyjnie już zostali poczęstowani “krumskim” drożdżowym ciastem.  

W imieniu Dyrekcji oraz organizatorów XXII Festiwalu Kultury Regionalnej Nowe Kramsko 2022 dziękujemy Artystom i Ich opiekunom za piękne występy, Rodzicom za przygotowanie dzieci i pyszny placek. Pani Asi Tomońskiej- Malinowskiej i uczniom z kl. 7 za wykonanie plakatu łąki, dziewczynkom z Wiolinek: Karolinie, Nikoli, Mai, Agnieszce, Mai, Milenie za pomoc w dekoracji sali. P. Mirosławowi Malinowskiego za przygotowanie sprzętu nagłaśniającego. Należy tu dodać, że Festiwal był pierwszą imprezą szkolną, podczas której wykorzystaliśmy nowy sprzęt nagłaśniający zakupiony przez Radę Rodziców Zespołu Edukacyjnego. Ukłon także w stronę Pani Danusi i pani Joasi za pomoc przy poczęstunku. 

„Ładnie Wóm Bóg zapłać. A zajś przyćcie du nas na zarok”.  

Opiekunki Wiolinek 

Wioletta Malinowska i Katarzyna Szymańska 

Opracowanie: WM 

Foto: KS, MiM 

Nieuśpione tradycje

W czasie Świąt Wielkanocnych istnieje piękna tradycja Mszy Św. Rezurekcyjnej. To spotkanie o świcie (godz. 6.00) obwieszcza światu radość ze zmartwychwstania Jezusa. Wierni parafianie wyrażają swoją radość obecnością na mszy św. i procesji. Ubogaceniem spotkania jest niesienie chorągwi, sztandarów i feretronów kościelnych.  

Pięknie tradycje ludowe w postaci uczestnictwa w procesji, niesienie Poduszki NMP, ubiór w kramski dziewczęcy strój ludowy kultywowały w tym roku uczennice naszej szkoły: Agnieszka, Maja i Malwina, członkinie szkolnego zespołu Wiolinki. Dziewczęta wzięły udział we mszy św. oraz w procesji.   

Dziękujemy za krzewienie rodzimej kultury ludowej. Jesteście wspaniałymi dziedziczkami spuścizny naszych przodków.  

Podziękowania kierujemy również do Waszych Rodzin, które zadbały o Wasz udział i towarzyszyły Wam podczas spotkania.  

Opracowanie: WM 

Foto: KS, Rodzice  

Nieuśpione tradycje  - Obrazek 1
Nieuśpione tradycje  - Obrazek 2
Nieuśpione tradycje  - Obrazek 3
Nieuśpione tradycje  - Obrazek 4
Nieuśpione tradycje  - Obrazek 5

Świątecznie

„I my też stańmy/ przy żłóbku małym, ogrzejmy Dziecię miłością swą. Niech nasze troski staną się małe, a twarz niech zdobi uśmiechu blask”!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wszystkim, którzy nas wspierają, oglądają oraz są przy nas blisko, aby czas świąteczny stał się okazją do zatrzymania się i radowania z tego, co mamy. Cieszmy się zdrowiem, bliskością rodziny i przyjaciół. Hej kolęda, kolęda!

XXVII Wiolinkowe Spotkanie z Rodziną  

“Opowiadania o rodzinie są zwykle wszystkie takie szare” coś w tym jest, bo przecież, to że rodzinę mamy jest tak powszednie, że aż szare. Podobnie ze wszystkimi rzeczami, wydarzeniami, które odbywały się cyklicznie, choćby Spotkanie z Rodziną, po prostu było. A tu – pandemia i już drugi rok mamy ograniczenia sanitarne uniemożliwiające organizację imprezy. Niby nic, a jednak odczuwamy BRAK! Tęsknimy za naszą publicznością, która przeżywała z nami wspólne popołudnia. Tęsknimy za tym niepokojem, który towarzyszył przed występami. Tęsknimy za nerwowym przebieraniem strojów, zaplataniem warkoczy, zapamiętywaniem kroków, powtarzaniem tekstów, zapachem ciast w kawiarence…  

W tym roku postanowiliśmy nagrać “Spotkanie z Rodziną”. W piątek, 3 grudnia br. przygotowaliśmy dekoracje na sali, ubraliśmy się w stroje i nagraliśmy “XXVII Spotkanie z Rodziną”. Były emocje i trochę tremy. Ale najfajniejsze, że udało się nagrania zrobić. Mamy deklaracje, że przedszkolacy też przygotują materiał i wspólnie stworzymy filmik, który obejrzy nasza publiczność. Tymczasem zapraszamy do galerii z piątkowego planu.  

Opracowanie: WM 

Wiolinki wiedzą, skąd się bierze mąka!

Wiedzą, bo były na VI Popołudniu z CYGĄ – imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne działające w Nowym Kramsku. Niedzielne popołudnie, 7 listopada br. było okazją, by dowiedzieć się więcej o kulturze uprawy zboża, jego przetwarzaniu, związanej z tym tradycji ludowej, a ostatecznie o tym, skąd się bierze mąka i co dzięki niej mamy. Dzieci mogły wziąć udział w licznych konkursach i zabawach. Było gwarno i radośnie. Wiolinki wystąpiły w swoim repertuarze tanecznym. Zachęciły także zebranych do wspólnych zabaw np. „Mało nas do pieczenia chleba.” Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

W.M./K.Sz.

WYŚPIEWAĆ HISTORIĘ – UDZIAŁ WIOLINEK W X DIECEZJALNYM PRZEGLĄDZIE PIEŚNI PATRIOTYCZYCH W SULECHOWIE

W niedzielę, 7 listopada br., członkinie szkolnego zespołu taneczno – wokalnego „Wiolinki”: Ewelina Cz. i Kornelia A. uczestniczyły w jubileuszowym X Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Sulechowie, który odbył się w Sulechowskim Domu Kultury.  Organizatorami Przeglądu była: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wraz z Parafialnymi Oddziałami przy parafiach pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kramsku, a także Sulechowski Dom Kultury im. Fryderyka Chopina w Sulechowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ksiądz Biskup Tadeusz Lityński.  

Dziewczęta przygotowały trzy pieśni patriotyczne: „Szara piechota”, „My dzieci kramskiej ziemi”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Podczas prezentacji artystycznej Ewelina i Kornelia zaprezentowały wysoką kulturę sceniczną, świetny poziom wokalny, a także urok osobisty, który emanował na słuchających. Gratulujemy udanych występów!  

Wiolinki wokalnie przygotowała p. W. Malinowska, a opiekę podczas Przeglądu zapewnili: p. K. Szymańska i p. M. Malinowski. Na Przegląd dziewczynki przyjechały z Rodzicami, którym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za współpracę!  

Opracowanie: WM/ foto KS 

Z okazji Dnia Nauczyciela

Z okazji Dnia Nauczyciela program artystyczny przygotował Samorząd Szkolny. Nie zabrakło nas i naszych pomysłów! Zatańczyliśmy układ taneczny do piosenki „Sofija” oraz wiązankę okolicznościową, na którą składały się fragmenty piosenek o szkole. Występ na żywo, po długiej pandemicznej przerwie, był nie lada wyzwaniem. Stres nas jednak nie pokonał i wytańczyliśmy i wyśpiewaliśmy życzenia dla naszych nauczycieli. Nawet pierwszaczki tuptały ochoczo na scenie. Brawo!

Nutki